[021] 22179070 - 22175070
ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه 21:00--09:00
پنجشنبه ها 13:00 --09:00
تهران، ولنجك ، نبش خيابان ١٨، ساختمان خليج فارس

پریود نامنظم

پریود نامنظم

چرا پریود بانوان نامنظم است ؟ آیا اضافه وزن می تواند باعث پریود نامنظم شود ؟ طول دوره پریود بانوان چقدراست ؟ آیا تغییرات آب و هوایی بر نامنظمی پریود تاثیر دارد؟ دراین مقاله به بیان پاسخ این سوالات می پردازیم .

پریود نامنظم خودش یک بیماری نیست بلکه علامتی از بیماری است که نشان دهنده این است که یک بخشی از کارکرد بدن شخص دچار اشکال هست از جمله این موارد می تواند بیماری های هورمونی باشد، نظیر بالا بودن پرولاکتین ، کم کاری و پرکاری تیروئید  ، چاقی بیش از حد ، لاغری بیش از حد و یا مصرف برخی از قرص های اورژانسی می تواند بر پریود تاثیر بگذارد .

قرص اورژانسی

قرص های اورژانسی درماه فقط یکبار می تواند استفاده شود ، یعنی استفاده از این قرص ها برای پیشگیری از بارداری باعث نامنظم شدن کارکرد تخمدان و نامنظم شدن پریود شود .

پریود نامنظمدر وزن های بالا چربی اطراف تخمدان را فرار می گیرد و مانع از کارکرد طبیعی آن خواهد شد ، به خصوص چربی های که در اطراف شکم تجمع پیدا کرده است ، به شدت روی کارکرد تخمدان تاثیر گذار است .

اضافه وزن بیش از حد یکی دیگر از علتهای نامنظم شدن پریود است .

طول دوره پریود

طول دوره پریود در افراد مختلف متفاوت است ، از اولین روز قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی یک دوره را بیان می کنند ، در برخی از خانم ها ۲۲ روز ممکن است باشد، در برخی از خانم ها ۳۵ روزمی تواند باشد ، در برخی از بانوان هم ممکن است این روز ۲۸ روز باشد .

تغییرات آب وهوایی بر دوره پریود تاثیر گذار است ، می تواند پریود به تاخیر بیندازد و یا اینکه از نظر طول مدت کمتر یا بیشتر کند .

نکته دیگری که حائض اهمیت است ، این می باشد که تخمک گذاری علائمی که دارد ، در هر شخص متفاوت است .

درصد کمی از بانوان درد تخمک گذاری را تجربه می کنند ، بعضی از بانوان که شامل اکثریت آنها می شوند ،درد تخمک گذاری را حس نمی کنند ،  حساسیت در ناحیه پستان ها ، دردهای پیش از پریود ، در همه ی اشخاص متفاوت است .

افزایش درجه حرارت بدن برخی از بانوان رخ می دهد .

منظم شدن قاعدگی با قرص های ضد بارداری

مصرف قرص های ضد بارداری منجر به این می شود که دوره پریود شما به صورت موقت به صورت طبیعی در بیاد ، مثلا شخص به مدت سه ماه  به صورت پیوسته قرص های پیشگیری از بارداری را مصرف نماید ، ممکن است پس از قطع شدن مصرف قرص مجدد پریود شخص به شکل نامرتب در بیایید ، به همین دلیل لازم است که تاریخ های قاعدگی به شکل مرتب یاداشت شود ، تا پزشک متوجه شود که آیا واقعا پریود شخص نامنظم است یا اینکه شخص فکر می کند که پریود نامنظم است .

 

پاسخ